Gelecegin Mali Musavirleri - Forum  
Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
G.M.M.Forumunuz Hayırlı olsun
Kurulumunuz başarıyla tamamlanmıştır, hayırlı olsun.

Forumu kendinize göre ayarlamak, forumlar ve duyurular eklemek için Yönetim Masası sayfalarını ziyaret edin.


Forum Ana Sayfası  »  SGK MEVZUATI  »  SGK Mevzuatı
 »  Evlenince kıdem tazminatı nasıl alınır?

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Evlenince kıdem tazminatı nasıl alınır?           (gösterim sayısı: 27.598)
Yazan Konu içeriği

boşluk

VOLKANGUVEN
[ERGÜN VOLKAN GÜVEN]
Site Yöneticisi - ERGÜN VOLKAN GÜVEN

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 07.07.2011
İleti Sayısı: 30
Şehir: İzmir
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 11.07.2011- 11:52
Alıntı yaparak cevapla  18 Nisan 2007 tarihinden beri bir şirkette sigortalı olarak çalışmaktayım. Şu anda nişanlıyım. Yılbaşından sonra evleneceğiz. Nişanlım Ankara’da çalışıyor. Evlendiğimde işten ayrılınca yıpranma tazminatımı alabiliyor muyum? Alabiliyorsam ne kadar bir para cebime girecek. Yeni yasa ile birlikte evlenme nedeniyle işyerinden ayrılmada tazminatı kalktığını duydum. Bu doğru mu? Yeni torba yasa beni etkiledi mi? Gülsün TUNCER

CEVAP: Gülsün Hanım'ın sorusu Kanal 35’te yaptığım televizyon programında da son zamanlarda seyirciler tarafından sıkça sorulan sorulardan biri. Nereden çıktıysa bilemiyorum, bu konuda hiçbir yasal değişiklik olmamasına karşın, kamuoyunda böyle bir algılama oluştu. Hatta kıdem tazminatının toptan kaldırıldığını duyduğunu söyleyenler ve bu hususta sorular soranlar bile var. Ne 5510 sayılı Yasa'da ne de Torba Yasa olarak isimlendirilen yasada kıdem tazminatı konusunda getirilmiş hiçbir değişiklik ve geriye gidiş söz konusu değil.

Kadın çalışanın evlenme nedeniyle işten ayrılmasında halk arasında yıpranma tazminatı olarak isimlendirilen kıdem tazminatı ödemesi hususu 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14’üncü maddesinde düzenlenmiştir. Anılan yasa maddesinin tamamı kıdem tazminatı konusuyla ilgili bulunmaktadır. Belirtilen yasa maddesi uyarınca 4857 sayılı İş Kanunu'na tabi olarak çalışan kadın işçiler evlendikleri tarihten itibaren bir yıl içinde işten kendi istekleri ile ayrılmaları durumunda kıdem tazminatlarını alabilmektedirler.

Buradaki önemli husus kadın çalışanın evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde anılan nedeni gerekçe göstererek işten ayrılmasına bağlıdır. Bir yıllık süre de resmi nikah tarihinden itibaren başlamış olacaktır. Çünkü yasalarımıza göre evlilik akdi resmi nikahın kıyılması ile birlikte başlar. Nikah tarihinden sonra kadına işinde çalışıp çalışmama konusunda yasa bir nevi bir yıllık bir düşünme ve deneme süresi vermiş denebilir. Bu bir yıllık süre içinde kadın çalışan evlilik ile mevcut iş hayatını birlikte yürütüp yürütemeyeceğini değerlendirecek ve buna göre bir karara varacak, ya tazminatını alıp işinden ayrılacak, ya da çalışmaya devam edecektir.

Ancak nikah tarihinden itibaren bir yıllık süre geçtikten sonra veya nikah kıyılmadan önce, evliliğini gerekçe gösterip işinden ayrılmalarda kıdem tazminatı alınamayacaktır.

Netice itibariyle Gülsün Hanım yılbaşından sonra evlenseniz dahi, evlendikten sonra (nikah kıyıldıktan) bir yıl içinde işvereninize başvurup: “Ben evlilik nedeniyle işten ayrılıyorum. Bana kıdem tazminatımı ödeyin.” dediğinizde, işvereniniz çalışma sürenize uygun olarak kıdem tazminatınızı ödemek durumundadır.

Evlilik nedeniyle işyerinizden ayrıldığınızda her bir yıllık çalışmanız için sözleşmenizde başka bir husus yoksa bir aylık giydirilmiş brüt ücretiniz tutarında kıdem tazminatı alacaksınız. Yani evleneceğiniz tarihi ve ilk işe giriş tarihini karşılaştırdığımızda yaklaşık dokuz yıllık bir çalışma karşılığı olarak, dokuz maaş tutarında(giydirilmiş maaş) kıdem tazminatı alacaksınız. Bir yıldan arta kalan sürelerin tazminatı yine kısmi olarak hesaplanıp ödenecektir.

Giydirilmiş brüt ücretten kasıt; yemek, ikramiye, yol parası gibi sosyal yardımların dahil edildiği ücrettir. Hesaplanacak brüt kıdem tazminatınızdan sadece %0,66 oranında damga vergisi kesilecektir.

Emeklilik yaşı ve kıdem tazminatı ilişkisi

19 Aralık 1968 doğumluyum. 12 Kasım 1990'da bir ay süreliğine sigortalı oldum. Daha sonra 1 Ağustos 1991'den sonra hemen hemen sürekli çalıştım. Halen de çalışıyorum. Şu ana kadar ödenmiş prim gün sayım 6500 günü aştı. Ne zaman emekli olabilirim? Ayrıca, işten ayrılsan kıdemimi alır mıyım? Ne kadar kıdem tazminatı alırım? Seher YÖRÜK

CEVAP: İşe başlama tarihiniz itibariyle 20 yıl, 5450 gün ve 47 yaş esasları doğrultusunda, bu üç koşulu birlikte gerçekleştirdiğiniz anda emekli olabilirsiniz. Prim ödeme gün sayınız yeterli. 20 yıllık sigortalılık süreniz de dolmuş. 47 yaşınızı ise 19 Aralık 2015 tarihinde dolduracaksınız. Bu nedenle emekli olacağınız en erken tarih 19 Aralık 2015 tarihidir. 1475 sayılı Kanun'un 14’üncü maddesine göre yaş dışındaki şartları yerine getirdiğinizden, şu anda işi bıraksanız bile kıdem tazminatı alırsınız. Alacağınız kıdem tazminatı her bir yıllık çalışmanız karşılığında son bir aylık brüt giydirilmiş ücretiniz kadardır.

KADRİ KABAK / YENİGÜN


Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  SGK MEVZUATI  »  SGK Mevzuatı
 »  Evlenince kıdem tazminatı nasıl alınır?

Forum Ana Sayfası

Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2010   phpKF Ekibi

G.M.M.

 RSS Beslemesini Görmek için Tıklayın   RSS Beslemesini Google Sayfama Ekle   RSS Beslemesini Yahoo Sayfama Ekle